Използвайте подходящи рафтове и стелажи така, че да оползотворите както хоризонталното така и вертикалното пространство.
Използвайте метода за ABC анализ за да организирате инвентаризацията на склада: Стоки тип A – Най-продавани продукти, бързо се продават и се налага често зареждане. За целта е най-добре да са възможно най-близко до входа, но същевременно и до зоната за пакетиране. Достъпа до този тип продукти трябва да е най-лесен за работниците. Стоки тип B – Средно продавани продукти Стоки тип C – Останалите продукти Освен това можете да използвате и под категоризация като: категория на продукт, име на продукт, номер на артикул, цвят, размер, марка, дата и т.н.
Маркирайте/надписвайте всичко, което влиза в склада Всяка нова стока трябва да мине през складовия софтуер и да бъде поставена на точното място. Същото се отнася и когато излиза от склада.
Дръжте склада чист и подреден. За целта достъп до склада трябва да имат само служители. Според натовареността трябва да се определи цикъл, през който да се прави инвентаризация за да не се получи хаос. Зоните с рафтове, инструменти, машини, оборудване и т.н. трябва да са така разположени, че да работят в абсолютен синхрон.
Помещенията трябва задължително да са добре осветени. По-трудно е да намериш игла в купа сено при смрачаване, отколкото по пладне. Освен това трябва да се поддържа и определена температура според вида на стоките. Тази температура трябва да бъде съобразена и с това, че работят и хора там.
Добре е да има обособени следните зони за работа: Офис – Приема поръчки и организира документацията Получаване на стока/суровини – в тази зона, стоката се приема и организира така, че да е бързо достъпна Склад – може да съдържа материали за изработка на продукти или готови продукти Обработка и пакетиране – в тази зона, продукта се подготвя за клиента Изпращане на поръчки – тук се складират всички готови поръчки за деня, който трябва да бъдат изпратени.
С времето всичко се променя, за това преоценявайте плана си за складиране и организация.